Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
с
Доцна во август 1958, Ланца направил неколку оперски снимки во Римската опера за неговиот последен филм „[[За прв пат]]“. Тука дошол во контакт со уметничкиот директор на операта, Рикардо Витале, кој му понудил улога во „[[Паљачи]]“ во сезоната 1960/61. Меѓутоа истовремено тој заболел од разни боелсти, меѓу кои [[флебитис]] и акутен [[хипертензија|висок крвен притисок]]. Старите навики на прејадување, па нагла диета, заедно со неговите пијанки, дополнително му ги влошиле проблемите. Следната година, во арпил 1959, Ланца претрпел помал [[срцев удар]], а потоа во август и двојна [[пневмонија]]. Умрел во Рим во октомври истата година на 38-годиншна возраст од [[белодробна емболија]]. Неговата вдовица Бети, се преселила назад во Холивуд со четирите деца, но пет емсеци подоцна земала [[барбитурати]] и со тоа се [[самоубиство|самоубила]]; помладиот син Марк умрел во 1993 од срцев удар на 37-годишна возраст.
 
Кусата кариера на Ланца се протегала во сферата на операта, радиото, концертите, плочите и филмовите. Тој бил првиот човек на [[РКА Виктор]] кој добил златен диск. Бил и првиот изведувач кој продал 2.5 милиони албуми. Се смета дека Ланца, како високовлијателен изведувач, им вдахнал инспирација на следните генерации на оперски пејачи како што се [[Пласидо Доминго]], [[ЛучијаноЛучано Павароти]], [[Лео Нучи]] и [[Хозе Карерас]], како и оние на пејачите од различни позадини и влијанија како неговиот колега во РКА Виктор, [[Елвис Присли]]. Во 1994, тенорот [[Хозе Карерас]] му оддал признание и почит на Ланца во светска турнеја, велејќи за него: „Тоа што сум оперски пејач е благодарение на Марио Ланца“.
 
== Филмографија ==