Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
Најголемата длабочина на морето изнесува 3785 m.
 
Тиренското Море се наоѓа близу местото кадешто се среќаваат [[Африканска плочаПлоча|африканскатаАфриканската]] и [[европскаЕвропска плоча|европскатаЕвропската плочаПлоча]], па затоа во неговите длабочини има цели планински вериги и активни вулкани. Во јужниот дел од морето се наоѓаат осумте [[Липарски Острови]], северно од [[Сицилија]].
 
=== Граници ===