Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија“

нема опис на уредувањето
{{Политика на Република Македонија}}
'''Влада на Република Македонија''', службено '''Влада на Република Северна Македонија''' — носител на [[извршна власт|извршната власт]] во [[Република Македонија]] и е составена од [[премиер|претседател на владата]] и [[министер|министри]]. Владата ја избира [[Собранието на Република Македонија]] со [[квалификувано мнозинство]] гласови од вкупниот број пратеници.
 
Првата Влада на Македонија е формирана на Првото заседание на [[АСНОМ]], на 2 август 1944. година, во текот на [[Втората светска војна]]. До денес (2017), во Република Македонија се смениле вкупно 25 влади и 16 претседатели. Во периодот од 1945 до 1991 година на чело на македонските влади, кои во еден период се нарекувале ''Извршен совет'', застанале осум претседатели, додека од 1991 до 2017 година осум премиери формирале влади.
 
== Историја ==
88

уредувања