Разлика помеѓу преработките на „Ташко Ширилов“

Додадени 865 бајти ,  пред 2 години
додаден/изменет шаблон
(додаден/изменет шаблон, изменета категоризација, поправки)
(додаден/изменет шаблон)
{{Инфокутија за писател
'''Ташко Ширилов''' ({{роден во|Горничево}}, Леринско, {{роден на|20|август|1938}}) е македонски [[книжевник]], книжевен критичар и [[преведувач]].
| name = Ташко Ширилов
| image =
| imagesize =
| alt =
| caption =
| pseudonym =
| birth_name = {{роден на|20|август|1938}}
| birth_place = [[Горничево]], [[Леринско]], [[Грција]]
| death_date =
| death_place =
| occupation = [[книжевник]], книжевен критичар и [[преведувач]]
| nationality = [[Македонец]]
| ethnicity =
| citizenship =
| education =
| alma_mater =
| period =
| genre =
| subject =
| movement =
| notableworks =
| spouse =
| partner =
| children =
| relatives =
| influences =
| influenced =
| awards =
| signature =
| website =
| portaldisp =
}}
 
'''Ташко Ширилов''' (роден на {{роден вона|Горничево20|август|1938}}, Леринско,во {{роден наво|20|август|1938Горничево}}, Леринско) е македонски [[книжевник]], книжевен критичар и [[преведувач]].
 
==Биографија==