Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска лига Чемпионшип“

с
нема опис на уредувањето
с
'''Чемпионшип лига''' е второто ниво вo англискиот фудбал. Оваа лига се состои од 24 тимови. Првите два тима на табелата на крајот од сезоната влегуваат директно во [[Премиер лига|Премиерлигата]], а останатите 4 од 3. до 6. место играат плеј-оф во кој победникот во финалето истотака изборува место во Премиерлигата. Последните три тима пак во лигата испаѓаат во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]].
 
== Тимови во сезона 2012/132017-2018 ==
{{col-start}}
{{col-3}}
* {{Fb team Aston Villa}}
* {{Fb team Barnsley}}
* {{Fb team Burton Albion}}
* {{Fb team Birmingham}}
* {{Fb team Bolton}}
* {{Fb team Brentford}}
* {{Fb team Bristol City}}
* {{Fb team Wolverhampton}}
* {{Fb team Derby County}}
* {{Fb team Ipswich Town}}
* {{Fb team Cardiff City}}
* {{Fb team Queens Park Rangers}}
* {{Fb team Leeds United}}
* {{Fb team Middlesbrough}}
* {{Fb team Millwall}}
* {{Fb team Norwich City}}
* {{Fb team Nottingham Forrest}}
* {{Fb team Preston}}
* {{Fb team Reading}}
* {{Fb team Sunderland}}
* {{Fb team Fulham}}
* {{Fb team Hull City}}
* {{Fb team Sheffield Wednesday}}
* {{Fb team Sheffield United}}
{{col-3}}
{{location map+ |England |float=right |width=550 |caption=Локации на екипите од Чемпионшип лигата во сезоната 2017–2018 |places=
{{location map~ |England |lat=51.5155|long=-0.0922|label= <div style="font-size:80%;">[[Лондон]]</div>|mark=Blue pog.svg|position=bottom}}
{{location map~ |England |lat=52.5091 |long=-1.8848 |label=<div style="position:relative;top:-8px;left:-2px;">[[ФК Астон Вила|{{nowrap|Астон Вила}}]]</div> |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=53.5523 |long=-1.4676 |label=[[ФК Барнсли|Барнсли]] |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=52.4757 |long=-1.8681 |label=<div style="position:relative;top:8px;">[[ФК Бирмингем Сити|{{nowrap|Бирмингем&nbsp;Сити}}]]</div> |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=51.4401 |long=-2.6203 |label=[[ФК Бристол Сити|{{nowrap|Бристол Сити}}]] |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=53.5805 |long=-2.5355 |label=<div style="position:relative;top:-4px;">[[ФК Болтон Вондерерс|{{nowrap|Болтон}}]]</div> |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=52.8220 |long=-1.6269 |label=[[ФК Бартон Албион|{{nowrap|Бартон&nbsp;Албион}}]] |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=51.4728 |long=-3.2030 |label=[[ФК Кардиф Сити|Кардиф Сити]] |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=52.9149 |long=-1.4472 |label=<div style="position:relative;top:-9px;left:4px;">[[ФК Дерби Каунти|{{nowrap|Дерби&nbsp;Каунти}}]]</div> |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=53.746111 |long=-0.367778 |label=[[АФК Хал Сити|{{nowrap|Хал Сити}}]] |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=52.0549 |long=1.1453 |label=[[ФК Ипсвич Таун|{{nowrap|Ипсвич&nbsp;Таун}}]] |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=53.7778 |long=-1.5722 |label=[[ФК Лидс Јунајтед|{{nowrap|Лидс&nbsp;Јунајтед}}]] |label_size=85 |position=top}}
{{location map~ |England |lat=54.578333 |long=-1.216944 |label=[[ФК Мидлсбро|Мидлсбро]]|label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=52.6221 |long=1.3091 |label=[[ФК Норич Сити|{{nowrap|Норич Сити}}]] |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=52.9399 |long=-1.1329 |label=[[ФК Нотингем Форест|{{nowrap|Нотингем Форест}}]] |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=53.7722 |long=-2.6884 |label=<div style="position:relative;top:-6px;">[[ФК Престон&nbsp;Норт&nbsp;Енд|{{nowrap|Престон Норт Енд}}]]</div> |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=51.4224 |long=-0.9826 |label=[[ФК Рединг|Рединг]] |label_size=85 |position=bottom}}
{{location map~ |England |lat=53.3703 |long=-1.4708 |label=[[ФК Шефилд Јунајтед|{{nowrap|Шефилд&nbsp;Јунајтед}}]] |label_size=85 |position=right}}
{{location map~ |England |lat=53.4114 |long=-1.5007 |label=[[ФК Шефилд Венздеј|{{nowrap|Шефилд&nbsp;Венздеј}}]] |label_size=85 |position=left}}
{{location map~ |England |lat=54.9146 |long=-1.3884 |label=[[АФК Сандерленд|Сандерленд]] |label_size=85 |position=right}}
* {{flagiconlocation map~ |Англија}}England |lat=52.5902 |long=-2.1304 |label=[[ФК Вулверхемптон Вондерерс|{{nowrap|Вулверхемптон Вондерерс}}]] **|label_size=85 |position=left}}
 
<!--DISPLAY OF LONDON TEAMS IN BOTTOM RIGHT CORNER-->
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Барнсли|Барнсли]]
{{Location map~ |England |mark=TransparentPlaceholder.png |marksize=1 |lat=50.7 |long=-0.5 |label=<div style="font-size:80%;">'''[[Лондон]]ски&nbsp;екипи:'''<br>
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Бирмингем Сити|Бирмингем Сити]]
[[ФК Брентфорд|Брентфорд]]<br>
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Блекбурн Роверс|Блекбурн Роверс]] **
[[ФК Фулам|Фулам]]<br>
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Блекпул|Блекпул]]
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Милвол|Милвол]]<br>
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Болтон Вондерерс|Болтон Вондерерс]] **
[[ФК Квинс Парк Ренџерс|КПР]]<br>
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Брајтон и Хоув Албион|Брајтон]]
</div>|position=right}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Бристол Сити|Бристол Сити]]
}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Барнли|Барнли]]
{{col-3}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Дерби Каунти|Дерби Каунти]]
{{Location map+|Голем Лондон
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Ипсвич Таун|Инсвич Таун]]
|width=370
* {{flagicon|Велс}} [[ФК Кардиф Сити|Кардиф Сити]]
|float=right
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Кристал Палас|Кристал Палас]]
|caption=Локации на екипете од Лондон
* {{flagicon|Англија}} [[АФК Лидс Јунајтед|Лидс]]
|places =
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Лестер Сити|Лестер]]
{{location map~ |Голем Лондон |lat=51.4882 |long=-0.3026 |mark=Blue 000080 pog.svg |label=<div style="position:relative;top:8px;">[[ФК Брентфорд|Брентфорд]]</div> |label_size=85 |position=left}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Мидлзборо|Мидлзборо]]
{{location map~ |Голем Лондон |lat=51.4749 |long=-0.2216 |mark=Blue 000080 pog.svg |label=[[ФК Фулам|Фулам]] |label_size=85 |position=bottom}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Милвол|Милвол]]
{{location map~ |Голем Лондон |lat=51.4859 |long=-0.0509 |mark=Blue 000080 pog.svg |label=[[ФК Милвол|Милвол]] |label_size=85 |position=bottom}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Нотингем Форест|Нотингем Форест]]
{{location map~ |Голем Лондон |lat=51.5093 |long=-0.2321 |mark=Blue 000080 pog.svg |label=[[ФК Квинс Парк Ренџерс|КПР]] |label_size=85 |position=top}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Питерборо Јунајтед|Питерборо Јунајтед]]
}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Вулверхемптон Вондерерс|Вулверхемптон Вондерерс]] **
{{col-3}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Вотфорд|Вотфорд]]
{{col-end}}
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Хадерсфилд Таун|Хадерсфилд]] *
* {{flagicon|Англија}} [[АФК Хал Сити|Хал Сити]]
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Чарлтон Атлетик|Чарлтон Атлетик]] *
* {{flagicon|Англија}} [[ФК Шефилд Венздеј|Шефилд Венздеј]] *
 
'''Тимовите со * доаѓаат од подолната дивизија.'''<br>
'''Тимовите со ** се испаднати од повисок ранг.'''
 
== Надворешни врски ==