Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Одземени 155 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од Vlade2007) и ја поврати преработката 3823334 на Ehrlich91
(Додадена содржина)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од Vlade2007) и ја поврати преработката 3823334 на Ehrlich91)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' — град во [[Македон|древна Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]]. Овде била престолнината на Филип Втори Македонски и на Александар Трети Македонски.
 
== Историја ==