Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
Замена на Image:PlayStation3-DualShock3.jpg со Image:DualShock_3.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file set)).
с
(Замена на Image:PlayStation3-DualShock3.jpg со Image:DualShock_3.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 4 (harmonizing names of file set)).)
===== Серијата Дуал Шок и Сиксаксис =====
[[File:PlayStation2-DualShock2.png|thumb|A DualShock 2 controller]]
[[File:PlayStation3-DualShock3DualShock 3.jpg|thumb|A DualShock 3 controller]]
Управувачот Дуал Шок издаден во 1998та година го наследи својот претходник Дуал Аналог,и ќе продолжи до станување серија управувачи за марката Плејстејшн која издржила најдолго.Освен тие влезни уреди на првобитниот дигитален управувач (Л1, Л2, Р1, Р2 ,Старт,Селецт и Д-пад) и Дуал Шокот се карактеризираше со два слични аналогни стикови на претходниот управувач Дуал Аналог,кој исто така може да се притисне за да се активираат копчињата Л3 и Р3.
Серијата Дуал Шок се состои од три управувачи: четвртиот издаден Дуал Шок за Плејстејшн,единствениот стандареден управувач издаден за Плејстејшн 2-Дуал Шок 2,и Дуал Шок 3 вториот и сегашен управувач издаден за Плејстејшн 3.Сиксаксис е првиот официјален управувач за Плејстејшн 3 и е базиран на истиот дизајн како и серијата Дуал Шок(но со недостиг на вибрациски мотори од Дуал Шок серијата на управувачи).