Тош ван дер Санде: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
| majorwins =
| medaltemplates =
| updated = 25 јануарифевруари 20182019
}}
 
'''Тош ван дер Санде''' ({{lang-nl|Tosh Van der Sande}}; р. {{роден|28|ноември|1990}}) — [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LTB}}.<ref>{{нмсcite web|url= httphttps://www.uciworldtourdirectvelo.com/Modulesequipe/SUCI1048/TEAMS/TeamDetails.asp?id=MQ&RefDate=07.01.2013&MenuId=MTY2Njk&LangId=1&BackLink=%2Ftemplates%2FUCI%2FUCI2%2Flayout%2Easp%3FMenuId%3DMTY2Njk%26LangId%3D1lotto-soudal#riders-2019|title=ЛотоLotto-Белисол (LTB)&nbsp;– БЕЛSoudal|accessdatelanguage=7 јануари 2013{{fr}}|work=[[СветскаDirectvelo|publisher=Association турнејаLe UCI]]Peloton|publisheraccessdate=[[Меѓународен3 велосипедистичкијануари сојуз]]2019}}</ref>
 
== Допинг ==
 
На 19 декември 2018 година, Ван дер Санде имал позитивен тест на [[софразолон]] (кој содржи [[преднизолон]]) во текот на Шест дена Гент. Подоцна бил суспендиран од {{ct|LTS|2018}}.<ref>https://lottosoudal.be/en/news/positive-doping-test-tosh-van-der-sande</ref>
 
== Достигнувања ==
;2017
: 2. Краен пласман [[Тур де Валони]]
;2018
: 10. [[Хале-Ингоигем]]
{{palmares end}}
 
{| class="wikitable plainrowheaders"
|-
! scope="col" | [[GrandГолема Tourтрка (cyclingвелосипедизам)|GrandГолема Tourтрка]]
! scope="col" | 2013
! scope="col" | 2014
! scope="col" | 2015
! scope="col" | 2016
! scope="col" | 2017
! scope="col" | 2018
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
|—
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2018|СО]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]'''
|—
|—
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|49]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|109]]
|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2018|114]]
|}