Разлика помеѓу преработките на „Хенри Волтер Бејтс“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:HW Bates 23 KB.jpg|мини|Хенри Волтер Бејтс]]
 
'''Хенри Волтер Бејтс''' (роден на 8 февруари 1825 во Лестер, Англија, † 16 февруари 1892 во Лондон) е англиски натуралистприродонаучник, еволутивен биолог и ентомолог. Тој бил основан од неговата амазонска експедиција, која започна во 1848 заедно со Алфред Расел Валас. Бејтс го испратил во неговото враќање од Бразил во 1859 година повеќе од 14.000 видови (повеќето инсекти), 8.000 беа нови за науката, во Англија. Тој беше поранешен следбеник на еволутивната теорија на Чарлс Дарвин. "Бејтс мимикри" е именуван по него.
 
==Живот==
По аплаузната апликација на позицијата на зоолошката служба на Британскиот музеј, тој работел од 1864 како вработен во Кралското географско друштво. Во 1881 година станал член на Кралското друштво во Лондон. Хенри Валтер Бејтс почина на 16 февруари 1892 година од бронхитис.
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бејтс, Хенри Волтер}}
[[Категорија:Англиски биолози]]
[[Категорија:Англиски истражувачи]]
[[Категорија:АнглискиЧленови истражувачина Кралското друштво]]