Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Одземени 275 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Егејска Македонија користејќи го HotCat)
с
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' — град во [[Македон|древна''Античка Македонија]]Грција'' кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]],северна [[Грција]]. Во времетоантиката насе [[Византија|Византиската]]викаше и [[Отоманската империја]]"Aeges", градоткој гово носелантички иметогрчки [[Постол]],значи сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]]''коза''.
 
== Историја ==
8

уредувања