Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Одземени 103 бајти ,  пред 1 година
Бришење на "Панорама_на_Дебар.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Jcb поради: per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Hristijan Kicho.
(Бришење на "Панорама_на_Дебар.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Jcb поради: per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Hristijan Kicho.)
 
== Население ==
 
[[Податотека:Панорама на Дебар.jpg|мини|Панорама на Дебар]]
Во првиот организиран попис на [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФР Југославија]] од 1948 година, во Дебарскиот срез имало 25.231 жител, од кои 4.698 во градот Дебар, а 20.533 во селата ([[Дебарско Поле]], [[Голо Брдо]], [[Жупа]], [[Рекански регион|Река]], [[Малесија]]). Од етнички аспект, населението го сочинувале 14.516 (57,5 %) [[Македонци]], 7.485 (29,6%) [[Албанци]], 2.913 (11,5 %) [[Турци]], 267 (1,05 %) [[Роми]] и 50 останати.<ref>http://pop-stat.mashke.org/yugoslavia-ethnic1948.htm</ref>