Разлика помеѓу преработките на „Никос Коѕијас“

Додадени 992 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|primeminister = [[Алексис Ципрас]]
|term_start = 23 септември 2015
|term_end = 20 октомври 2018
|predecessor = [[Петрос Моливијатис]]
|successor = [[Алексис Ципрас]]
|primeminister1 = [[Алексис Ципрас]]
|term_start1 = 27 јануари 2015
|religion =
}}
'''Никос Коѕијас''' или '''Николаос Коѕијас''' ({{lang-el|Νικόλαος Κοτζιάς}}, роден на 21 декември 1950 г. во [[Атина]], [[Грција]]) — грчки дипломат и политичар како и поранешен [[Министер за надворешни работи на Република Грција|министер за надворешни работи]]. одПрв 23 септември 2015 година, апат на истататаа функција бил и претходно, од 27 јануари до 28 август 2015 година, а втор пат од 23 септември 2015 година до 20 октомври 2018 година<ref>[https://prizma.mk/kozijas-podnese-ostavka/ prizma.mk]</ref>. Тој бил номиниран од левичарската политичка партија [[Коалиција на радикалната левица|Сириза]] во јануари 2015 година да се заколне како член на Кабинетот на премиерот [[Алексис Ципрас]].
 
На 17 јуни 2018 година, заедно со неговиот македонски колега [[Никола Димитров (дипломат)|Никола Димитров]] и специјалниот претставник на Генералниот секретар на[[Обединети нации|Обединетите нации]] [[Метју Нимиц]], го потпишал [[Преспански договор|Преспанскиот договор]] со кој [[Македонија|Република Македонија]] се преименува во Република Северна Македонија, ставајќи крај на 27-годишниот [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спор за името]].
 
== Библиографија ==
88

уредувања