Разлика помеѓу преработките на „Аорта“

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: tr:Aort
с
с (Бот Додава: tr:Aort)
Аортата е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Слика:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
 
[[ar:أبهر (شريان)]]
[[ast:Aorta]]
[[bs:Aorta]]
[[bg:Аорта]]
[[bs:Aorta]]
[[ca:Aorta]]
[[cs:Aorta]]
[[el:Αορτή]]
[[en:Aorta]]
[[es:Aorta]]
[[eo:Aorto]]
[[es:Aorta]]
[[eu:Aorta]]
[[fi:Aortta]]
[[fr:Aorte]]
[[he:אב העורקים]]
[[ko:대동맥]]
[[hr:Aorta]]
[[hu:Aorta]]
[[id:Aorta]]
[[it:Aorta]]
[[ja:大動脈]]
[[he:אב העורקים]]
[[jv:Aorta]]
[[ko:대동맥]]
[[la:Aorta]]
[[lt:Aorta]]
[[hu:Aorta]]
[[ms:Aorta]]
[[nds:Aorta]]
[[nl:Aorta]]
[[jann:大動脈Livpulsåre]]
[[no:Aorta]]
[[nn:Livpulsåre]]
[[nds:Aorta]]
[[pl:Aorta człowieka]]
[[pt:Aorta]]
[[ro:Aorta]]
[[ru:Аорта]]
[[sq:Aorta]]
[[sk:Srdcovnica]]
[[sq:Aorta]]
[[sr:Аорта]]
[[fi:Aortta]]
[[sv:Aorta]]
[[tg:Аорта]]
[[th:หลอดเลือดแดงใหญ่เอออร์ตา]]
[[tgtr:АортаAort]]
[[uk:Аорта]]
[[zh:主動脈]]
46.384

уредувања