Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Одземени 113 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{short description|Хемиски елемент со број 29}}
{{Other uses}}
{{pp-vandalism|small=yes}}
{{pp-move-indef}}
 
 
{{good article}}{{Инфокутија бакар}}
'''Бакар''' е [[Хемиски елемент|хемиски елемент]] со симбол '''Cu''' (од {{Lang-la|cuprum}}) и [[Атомски број|атомски број]] 29. Тоа е мек, податлив и нодуларен метал со многу висока термичка и [[Електрична спроводливост|електрична спроводливост]]. Свежо изложената површина од чист бакар има розова портокалова боја. Бакар се користи како проводник на топлина и електрична енергија, како градежен материјал и како составен дел од разни метални [[Легура|легури]], како што се сјајно сребро кое се користи во [[накит]], купроникел што се користи за производство на марински хардвер и [[Монета|монети]] и константан кој се користи во деформациски мерачи и термопарови за мерење на температурата.
 
26

уредувања