Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Додадени 117 бајти ,  пред 1 година
ситно дополнување
с (Отстрането уредувањето на 77.28.184.65 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
(ситно дополнување)
{{Ислам}}
'''Исламот''' ([[арапски]] الإسلام, ''al-’islām''; <small>се изговара:</small> {{Audio|ar-al_islam.ogg|{{IPA|[ɪs.ˈlæːm]}}}} — значи: „потчинување“, „предавање“ или „покорување“ [кон [[Алах|Бога]]]<ref>[http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/ МакИслам, дефиниција на поимот „Ислам“]</ref>) е [[Монотеизам|монотеистичка религија]] која се вбројува во [[аврамска религија|аврамските религии]] и е втора [[религија]] по распространетост во светот. Следбениците на оваа религија се нарекуваат '''[[муслиман|муслимани]]'''<ref>{{ДРМЈ|муслиман}}</ref> или '''мухамеданци'''<ref>{{ДРМЈ|мухамеданец}}</ref>. Муслиманите веруваат дека [[Бог]] ја предал својата божествена реч во облик на откровенија преку разни [[пророк|пророци]] и дека [[Мухамед]] бил последниот [[Исламски пратеници|Божји Пратеник]]. Исламот најдобро се дефинира според [[Куран]]от кој за муслиманите е безгрешна реч предадена од [[Алах]] на [[Мухамед]]. Според исламските научници исламот се дефинира како систем на закони и распореди за олеснување на човечкиот живот и прифаќање на Бог како создател.
 
== Етимологија ==
{{Џило}}
 
== Наводи и фусноти ==
== Фусноти ==
<references/>