Разлика помеѓу преработките на „Финансиски фјучерс“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 40 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q183984 (translate me))
с
 
 
== Тргување со фјучерсите ==
Со фјучерсите активно се тргува на организирани [[пазар]]и, од кои, најпознати се следниве: американските [[берза|берзи]] – [[Чикашки одбор за трговија|Чикашкиот одбор за трговија]] ([[Chicago Board of Trade]], [[CBOT]]) и [[Чикашка стоковна берза|Чикашката стоковна берза]] ([[Chicago Mercantile Exchange]], [[CME]]); европските [[Јурекс]] ([[Eurex]]) и [[Јуронекст.лајф]] ([[Euronext.liffe]]); како и [[Сингапурска меѓународна парична берза|Сингапурската меѓународна парична берза]] ([[Singapore International Monetary Exchange]], [[SIMEX]]), [[Токиска финансиска берза|Токиската финансиска берза]] ([[Tokyo Financial Exchange]], [[ТFХ]]) и [[Сиднејска берза на фјучерси|Сиднејската берза на фјучерси]] ([[Sydney Futures Exchange]], [[SFE]]) во [[Азија-Тихоокеанија|азиско-пацифичкиоттихоокеанскиот регион]]. На овие берзи се тргува со фјучерс-договори што гласат на различни финансиски инструменти, како што се: државни хартии од вредност (државни записи и [[државни обврзници]]), [[општински обврзници]], [[потврди за депозити]], [[евродоларски депозити]], договори врзани за некои каматни стапки итн.
 
Притоа, за купувачот на фјучерсите се вели дека зазема долга позиција (''long position'') на пазарот, затоа што се обврзува да преземе некој финансиски инструмент. Од друга страна, продавачот зазема куса позиција (''short position'') на пазарот на фјучерси, затоа што се обврзува да испорача некој финансиски инструмент којшто, во моментот на склучвањето на договорот, може воопшто да не го поседува