Бад Миндер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
сНема опис на уредувањето
== Географија ==
=== Местоположба ===
Бад Миндер се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел на сојузниот пат Б442 и е опкружен од ридовите [[Дајстер]] и [[Зинтел]] во [[ВисорамниниВезерско ВезерСредногорје|ВисорамнинитеВезерското ВезерСредногорје]], северно од [[Хамелн]]. [[Хамел (река)|Хамел]] тече низ местото.
 
=== Соседни општини ===