Разлика помеѓу преработките на „Хамелн-Пирмонт“

с
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
с
 
| carsign = HM
| url = [http://www.hameln-pyrmont.de hameln-pyrmont.de]
| map = Lower Saxony_HMSaxony HM.svg
| image_coa = Wappen Landkreis Hameln-Pyrmont.svg
}}
== Географија ==
 
Округот се наоѓа во северниот дел на масивот [[ВисорамниниВезерско ВезерСредногорје]]. Реката [[Везер]] влегува во округот од југ, тече низ Хамелн и излегува во северозападниот дел кај [[Ринтелн]].
 
== Грб ==