Разлика помеѓу преработките на „Холцминден (округ)“

с
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
с
 
== Географија ==
 
Округот се наоѓа наво [[ВисорамниниВезерско ВезерСредногорје|ВисорамнинитеВезерското ВезерСредногорје]], помеѓу [[Хамелн]] и [[Гетинген]]. Реката [[Везер]] ја создава југозападната граница на округот и тече низ неговите северни делови.
 
== Грб ==