Разлика помеѓу преработките на „Дуинген“

Одземени 8 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Дуинген''' ({{lang-de|Duingen}}; '''Даујен''' на локалниотмесниот остфалски дијалект) — слободна општина во округот [[Хилдесхајм (округ)|Хилдесхајм]], во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Се наоѓа 25 километри југозападно од [[Хилдесхајм]] и 40 километри јужно од [[Хановер]].
 
Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „[[флекен]]“ (''Flecken''), мала населба соод локалномесно значење.
 
Од 1 ноември 2016 година, поранешните општини [[Копенграфе]], [[Хојерсхаузен]], [[Мариенхаген]] и [[Венцен]] се дел од општината Дуинген. Сите тие биле дел од поранешната [[Дуинген (општинска заедница)|истоимена]] [[општинска заедница]].