Разлика помеѓу преработките на „Дуинген“

Додадени 49 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
|state = Niedersachsen
|district = Хилдесхајм
|Samtgemeinde = ВисорамниниЛајнско ЛајнеСредногорје
|elevation = 193
|area = 59.62
[[Податотека:Duingen.jpg|мини|лево|Поглед на Дуинген]]
 
Дуинген се наоѓа источно од Природниот парк ВисорамниниРидски крај Везер Шаумбург-Хамелн во рамките на [[ВисорамниниЛајнско Средногорје|Лајнското ЛајнеСредногорје]] помеѓу ридовите Ит, Тистер Берг и Дуингер Берг. Во близина се наоѓа изворот на притоката на [[Лајне]], [[Зале (Лајне)|Зале]]. Низ Дуиншката Шума водат повеќе пешачки и велосипедски патеки.
 
=== Општински единици ===