Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
 
==Компасот како тема во уметноста и во популарната култура==
Компасот се јавува како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Компас“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 73.</ref>
Анонимен корисник