Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен систем на мерни единици“

a better svg
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(a better svg)
 
Системот е речиси насекаде прифатен, со мали исклучоци. Забележителен исклучок е САД, кој продолжува да ги користи [[американски мерен систем|вообичаените единици]] наспроти системот SI. Во Обединетото Кралство, префрлувањето на системот SI е официјална политика, која сè уште не е завршена. Земјите кои сè уште употребуваат единици кои не се дел од SI (пр., САД) ги имаат предефинирано овие единици преку единиците на SI.
 
[[Податотека:Non-Metric Usersystem adoption map.svg|мини|десно|upright=1.5|Три нации го немаа прифатено Меѓународниот систем на единици за нивни основен или единствен систем за мерење: [[Либерија]], [[Мјанмар]] и [[САД]].]]
 
== Основни SI-единици ==
14

уредувања