Разлика помеѓу преработките на „Логичко коло“

Одземени 78 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''ЛогичкоMnogu коло'''sum илиJake '''логичка врата''' – [[електроника|електронскиajfhrелектронски]] склоп составен од [[прекинувач]]ки елементи кој има барем еден влез и барем еден излез. Овие кола се користат за вршење пресметки во [[Булова алгебра|Буловата алгебра]]. Логичките кола можат да се конструираат од [[реле]]и, [[диода|диоди]] или оптички елементи. [[Никола Тесла]] прв побарал патент за електромеханичко '''И''' (''AND'') логичко коло во [[1899]] година. [[Клод Шенон]] во 1937 година го вовел користењето на Буловата алгебра во анализата и дизајнот на прекинувачките кола. [[Валтер Боте]], пронаоѓачот на т.н. „совпаѓачко коло“ добил дел од [[Нобелова награда за физика|Нобеловата награда за физика]] во 1954 година, за првото електрично [[и врата|'''И''' коло]] направено во 1924 година.
 
== Прекинувачки кола ==
Анонимен корисник