Разлика помеѓу преработките на „Пекљани“

Додадени 1.956 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|'''432'''
|}
 
=== Родови ===
Пекљани е македонско село.
 
Според истражувањата од 1959 година, родови во селото: ''Коларци или Цветановци (13 к.), Ѓаремци (6 к.), Велковци (5 к.), Постоловци (4 к.), Туфегџии (4 к.), Стојичовци (4 к.), Крндовци (4 к.), Атанасовци (3 к.), Пљачковци (3 к.), Здравевци (2 к.), Ковачевци (2 к.), Атанасовци (2 к.), Мајковци (2 к.), Ќосевци (2 к., Мирчовци (1 к.) и Китановци (1 к.)'' за сите наведени родови се зборува дека се намножиле од некогашните три македонски куќи кои постоеле во селото; ''Рашниковци (2 к.) и Јовановци (1 к.)'' доселени се во 1925 година од селото [[Лаки]]; ''Трајановци (2 к.)'' доселени се од селото [[Лаки]] во 1939 година; ''Грљани (4 к.)'' доселени се во периодот помеѓу 1955 и 1957 година од селото [[Грљани|Грљани;]] ''Анѓелковци (1 к.) и Сименовци (1 к.)'' доселени се во 1957 година од селото [[Лаки|Лаки;]] ''Бобијовци (1 к.)'' доселени се од селото [[Драгобраште]] во 1958 година; ''Момчиловци (1 к.)'' доселени се во 1958 година од селото [[Лаки|Лаки;]] ''Бумбарци (1 к.)'' доселени се во 1959 година од селото [[Бигла]], [[делчевско]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања