Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.136 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Демографија ==
Според пописот од [[2002]] година во селото нема жители.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf</ref>
 
=== Родови ===
Црвена Нива било македонско село.
 
Родови во селото биле: ''Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.)'' биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото [[Долно Гратче|Долно Градче]], а вторите од селото [[Пашаџиково]]. Во родот ''Николовци'' се знаела следната генеологија Трајан (жив на 63 год. крајот на 50тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; ''Ѓоргевци (3 к.)'' доселени биле од селото [[Јастребник|Јастребник;]] ''Дојчиновци (3 к.)'' биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото [[Јастребник]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања