Разлика помеѓу преработките на „Риби“

Додадени 352 бајти ,  пред 1 година
Видови на морски риби
(Видови морски риби)
(Видови на морски риби)
Риба балон е застапена во деловите на Тихиот Океан. Е наречена риба балон поради тоа што има форма на балон, а површинските делови на епидермисот се составени од боцки. За нејзе е карактеристично тоа што со помош на горните и долните два заба на средината од устата се многу остри со што кога го напаѓа пленот го откинува месото.
 
Риба волк е застапена во деловите на Тихиот Океан. Долга е 112 сантиметри и тежи 15 килограми. Риба волк има црна боја и е најгрдната риба во светот. Рибата волк покрај тоа што е една од најгрдите риби во светот, во деловите на Фукушима, Јапонија од големото радиоактивно зрачење многу брзо растат.
 
Риба тигар е риба којашто е застапена во реките во Африка( Конго) и слично. Долга е 1.5 метри и тежи 50 килограми. Главата има маслинеста боја, а останатиот дел од телото има сребрена боја. За неа е карактеристично тоа што има 32 големи и остри заби коишто сечат како хируршки скалпел со што го раскинува месото на пленот.
 
Делфините се животни коишто припаѓаат во класата на цицачи . Долги се од 1,2 метри и тежат 40 килограми до должина од 9,5 метри и тежина од 10 тони . Се застапени во мориња или океани , во плитки предели . Имаат висока интелингенција , спасуваат луѓе од опасни и крволочни ајкули и се дружељубиви со лугето .
[[Податотека:Lion Fish (13002597384).jpg|мини|Риба лав]]
[[Податотека:Northern Wolf Fish (Anarhichas denticulatus), Chessington Sealife Centre.jpg|мини|Риба волк]]
 
43

уредувања