Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Додадени 434 бајти ,  пред 1 година
(→‎Сонот како тема во книжевноста: дополнување, ситна поправка)
* „115. сон“ (''115th Dream'') - песна на американскиот [[Рок-музика|рок-музичар]] [[Боб Дилан]] од 1965 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=1VS--6IugAc YouTube, BOB DYLAN'S 115TH DREAM BOB DYLAN (пристапено на 25.12.2017)]</ref>
* „Те сонувам“ (''Sanjam te'') - песна на југословенската пејачка [[Оливера Катарина]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=syawNzi6Ut8 Sanjam te - Olivera Katarina (пристапено на 15.12.2016)]</ref>
* „Не прави да го изгубам овој сон“ (''Don't let me lose this dream'') - песна на американската [[Соул-музика|соул]]-пејачка [[Арета Френклин]] (''Aretha Franklin'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=9tKKsqI919g YouTube, Aretha Franklin - I Never Loved A Man The Way I Loved You (пристапено на 2.2.2019)]</ref>
* „Соништа“ (''Dreams'') - албум на [[џез]]-[[Гитара|гитаристот]] [[Габор Сабо]] (''Gabor Szabo'') од 1968 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=gr0XWmEbiMQ YouTube, Gabor Szabo - Dreams (1968) (full album) (пристапено на 20.3.2017)]</ref>
* „Повремен сон“ (''An Occasional Dream'') - песна на британскиот пејач [[Дејвид Боуви]] од 1969 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=CLdCwWexZ9g YouTube, An Occasional Dream David Bowie (пристапено на 9.5.2017)]</ref>