Разлика помеѓу преработките на „Кнез“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(+ слика)
с
[[File:Bascanska ploca.jpg|thumb|right|Титулата ''кнез'' запишана во текст од 12 век со [[глаголица]], најден на островот [[Крк]], Хрватска.]]
'''Кнез''' или '''књаз''' ([[старословенски јазик|старосл]]: кънѧзь;<ref>[http://www.utexas.edu/cola/centers/lrc/eieol/ocsol-BF-X.html Old Church Slavonic Base Form Dictionary]</ref> ж. '''кнегиња''') е аристократска титула која во разни историски периоди и во разни краишта имала различно значење.
 
== Среден век ==