Разлика помеѓу преработките на „Танцхаз“

Додадени 23 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
'''ТанчазТанцхаз '''([[унгарски јазик|унгарски]]: ''Táncház'', „танчерска куќа“) е [[унгарија|унгарска]] манифестација. Тоа е аспект на унапредувањето на традицијата на [[Унгарија|унгарските]] корени на традиционалната култура која започна во раните 1970-ти години и останува активен дел од националната култура низ целата земја, особено во градовите како [[Будимпешта]] . ТанчазТанцхаз се базира на традиции од сите региони на [[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] (особено [[Трансилванија]] ), особено [[Музика|музиката]] и [[Танц|танцот]] . Терминот произлегува од трансилванската традиција на играње на ора во домовите на поединците.
 
ТанчазскитеТанцхазските традиции биле пресоздавани што е можно поавтентично, процес потпомогнат од прилично детално истражување на унгарската култура. Движењето е составено од бројни неформални групи. Од 1970-те, неетничките Унгарци што живееле во Унгарија ги имале своите народни традиции третирани како нивните унгарски соседи. Покрај тоа, танчарското движење се слави и кај етничките Унгарци надвор од Унгарија, како што се оние во Трансилванија, [[Словачка]] и долината на реката Сирет во [[Кнежевство Молдавија|Молдавија]] .Сек во Романија има три улици: Фелсег, Сипкесег и Форосег, и секоја улица има своја "танчазтанцхаз". Две од танцувачките куќи биле обновени или повторно изградени: танцовата куќа на Сипкесег е сега музеј и во реконструираната танцова куќа на Форосег можете да му се восхитувате на танцувачките слики на Корнис Петер, фотограф од Будимпешта. Секој месец има унгарска танцова куќа во Сик / Сек во организација на Фондацијата Ципексег.
 
Во рамките на [[Соединети Американски Држави|САД]] , унгарските танцови групи како [http://www.csurfolk.org/ Чурденгеле] (во [[Њу Џерси]] ), [http://tiszaensemble.org/ ансамблот Тиса] (во [[Вашингтон]] ), [http://karpatokfolkensemble.com/ Карпаток] (во [[Лос Анџелес]] ), [http://eletfa.org/ Елефта] (во [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] и [[Њу Џерси]] ) и [http://csardasdance.com Чардаш] (во [[Кливленд]] ) на сцената кои го доведуваат чувството на танчазоттанцхазот кон општата публика и кампови како [http://tititabor.org Ти Тии Табор] (во [[Вашингтон (сојузна држава)|државата Вашингтон]] ) и [http://csipke.org Чипке] (во [[Мичиген]] ) ги донесуваат наставниците и музичарите од Унгарија и Трансилванија за да ги научат Северно Американците нивниот унгарски стил на музика и танцување.
 
Во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] , [http://www.myspace.com/ashantamusic/ Черге Бенд] има редовна унгарска танцова куќа во [[Лондон]] .
 
== Важноста на методот танчазтанцхаз ==
Како признание за ревитализација и заштита на напорите на методот на танчазтанцхаз во наставата на традиционалниот танц,беше запишано во [[УНЕСКО]] во листата на нематеријалното наследство на Итна заштитата во ноември 2011 година <ref name="UNESCOtanchaz">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/two_new_elements_inscribed_on_the_list_of_intangible_heritage_in_need_of_urgent_safeguarding_and_five_best_safeguarding_practices_selected/|title=Two new elements inscribed on the List of Intangible Heritage in Need of Urgent Safeguarding and five best safeguarding practices selected|publisher=UNESCOPRESS|accessdate=26 November 2011}}</ref>
 
== Наводи ==
* [https://web.archive.org/web/20160111025701/http://csipkeszegfoundation.eu/ Фондација за зачувување на унгарското културно наследство во Сик / Szék]
* [http://www.csurfolk.org/ Народен ансамбл "Csűrdöngölő"] - народен ансамбл со седиште во [[Њу Џерси]]
* [https://web.archive.org/web/20120120222036/http://www.passiondiscs.co.uk/articles/pal_havasreti_part_1.htm Интервју] со Хаварети Пал од ансамблот Тека, светска музичка група на танчатанцхаз
* [http://www.ce-review.org/00/12/nemes12.html Интервју] со Ghymes , светски музички бенд táncház
* [http://www.tanchaz.hu/start.html Népzene, néptánc, kézművesség] - Унгарски táncház site
* [http://www.tanchaztalalkozo.hu/ Táncháztalálkozó - Национален фестивал TáncházТанцхаз во Унгарија] - официјална страница
* [http://www.tititabor.org/ Ти Ти Табор] - Унгарски музички и танцов камп во државата [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]]
* [http://www.csipke.org/ Csipke] - унгарски музички и танцов камп во [[Мичиген]]