Разлика помеѓу преработките на „Танцхаз“

Додадени 43 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Танчазските традиции биле пресоздавани што е можно поавтентично, процес потпомогнат од прилично детално истражување на унгарската култура. Движењето е составено од бројни неформални групи. Од 1970-те, неетничките Унгарци што живееле во Унгарија ги имале своите народни традиции третирани како нивните унгарски соседи. Покрај тоа, танчарското движење се слави и кај етничките Унгарци надвор од Унгарија, како што се оние во Трансилванија, [[Словачка]] и долината на реката Сирет во [[Кнежевство Молдавија|Молдавија]] .Сек во Романија има три улици: Фелсег, Сипкесег и Форосег, и секоја улица има своја "танчаз". Две од танцувачките куќи биле обновени или повторно изградени: танцовата куќа на Сипкесег е сега музеј и во реконструираната танцова куќа на Форосег можете да му се восхитувате на танцувачките слики на Корнис Петер, фотограф од Будимпешта. Секој месец има унгарска танцова куќа во Сик / Сек во организација на Фондацијата Ципексег.
 
Во рамките на [[Соединети Американски Држави|САД]] , унгарските танцови групи како [http://www.csurfolk.org/ CsûrdöngölőЧурденгеле] (во [[Њу Џерси]] ), [http://tiszaensemble.org/ ансамблот TiszaТиса] (во [[Вашингтон]] ), [http://karpatokfolkensemble.com/ KárpátokКарпаток] (во [[Лос Анџелес]] ), [http://eletfa.org/ ÉletfaЕлефта] (во [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] и [[Њу Џерси]] ) и [http://csardasdance.com CsárdásЧардаш] (во [[Кливленд]] ) на сцената кои го доведуваат чувството на танчазот кон општата публика и кампови како [http://tititabor.org TiТи TiТии TáborТабор] (во [[Вашингтон (сојузна држава)|државата Вашингтон]] ) и [http://csipke.org CsipkeЧипке] (во [[Мичиген]] ) ги донесуваат наставниците и музичарите од Унгарија и Трансилванија за да ги научат Северно Американците нивниот унгарски стил на музика и танцување.
 
Во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] , [http://www.myspace.com/ashantamusic/ CsergőЧерге BandБенд] има редовна унгарска танцова куќа во [[Лондон]] .
 
== Важноста на методот танчаз ==