Разлика помеѓу преработките на „Танцхаз“

Додаден 21 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
'''Танчаз '''([[унгарски јазик|унгарски]]: ''Táncház'', „танчерска куќа“) е [[унгарија|унгарска]] манифестација. Тоа е аспект на унапредувањето на традицијата на [[Унгарија|унгарските]] корени на традиционалната култура која започна во раните 1970-ти години и останува активен дел од националната култура низ целата земја, особено во градовите како [[Будимпешта]] . Танчаз се базира на традиции од сите региони на [[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] (особено [[Трансилванија]] ), особено [[Музика|музиката]] и [[Танц|танцот]] . Терминот произлегува од трансилванската традиција на држење на ора во домовите на поединците.
 
Танчазските традиции биле пресоздавани што е можно поавтентично, процес потпомогнат од прилично детално истражување на унгарската култура. Движењето е составено од бројни неформални групи. Од 1970-тите, не-етничките Унгарци што живееле во Унгарија ги имале своите народни традиции третирани како нивните унгарски соседи. Покрај тоа, танчарското движење се слави и кај етничките Унгарци надвор од Унгарија, како што се оние во Трансилванија, [[Словачка]] и долината на реката Сирет во [[Кнежевство Молдавија|Молдавија]] . Sic / Szék во Романија има три улици: Фелсег, Сипкесег и Форосег, и секоја улица има своја "танчаз". Две од танцувачките куќи биле обновени или повторно изградени: танцовата куќа на Сипкесег е сега музеј и во реконструираната танцова куќа на Форосег можете да му се восхитувате на танцувачките слики на Корнис Петер, фотограф од Будимпешта. Секој месец има унгарска танцова куќа во Сик / Сек во организација на Фондацијата Ципексег.