Разлика помеѓу преработките на „Танцхаз“

Одземени 82 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Унгарска култура користејќи го HotCat)
'''Танчаз '''([[унгарски {{IPA-huјазик|ˈtaːnt͡shaːz}} {{IPA-hu|ˈtaːnt͡shaːz}}унгарски]]: ''Táncház'', буквално„танчерска "танцувачка куќа"куќа“) е "случајна" унгарска манифестација (наспроти сценски изведби). Тоа е аспект на унапредувањето на традицијата на [[Унгарија|унгарските]] корени на традиционалната култура која започна во раните 1970-ти години и останува активен дел од националната култура низ целата земја, особено во градовите како [[Будимпешта]] . Танчаз се базира на традиции од сите региони на [[Кралство Унгарија|Кралството Унгарија]] (особено [[Трансилванија]] ), особено [[Музика|музиката]] и [[Танц|танцот]] . Терминот произлегува од трансилванската традиција на држење на ора во домовите на поединците.
 
Танчазските традиции беа пресоздавани што е можно по автентично, процес потпомогнат од прилично детално истражување на унгарската култура. Движењето е составено од бројни неформални групи. Од 1970-тите, не-етничките Унгарци што живееле во Унгарија ги имале своите народни традиции третирани како нивните унгарски соседи. Покрај тоа, танчарското движење се слави и кај етничките Унгарци надвор од Унгарија, како што се оние во Трансилванија, [[Словачка]] и долината на реката Сирет во [[Кнежевство Молдавија|Молдавија]] . Sic / Szék во Романија има три улици: Фелсег, Сипкесег и Форосег, и секоја улица има своја "танчаз". Две од танцувачките куќи биле обновени или повторно изградени: танцовата куќа на Сипкесег е сега музеј и во реконструираната танцова куќа на Форосег можете да му се восхитувате на танцувачките слики на Корнис Петер, фотограф од Будимпешта. Секој месец има унгарска танцова куќа во Сик / Сек во организација на Фондацијата Ципексег.
Како признание за ревитализација и заштита на напорите на методот на танчаз во наставата на традиционалниот танц,беше запишано во [[УНЕСКО]] во листата на нематеријалното наследство на Итна заштитата во ноември 2011 година <ref name="UNESCOtanchaz">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/two_new_elements_inscribed_on_the_list_of_intangible_heritage_in_need_of_urgent_safeguarding_and_five_best_safeguarding_practices_selected/|title=Two new elements inscribed on the List of Intangible Heritage in Need of Urgent Safeguarding and five best safeguarding practices selected|publisher=UNESCOPRESS|accessdate=26 November 2011}}</ref>
 
== БелешкиНаводи ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.forrasbanda.com/p/tanchaz_4.html ФоррасФорас БандаБенд] Танхаз бенд (САД и Канада)
* [https://web.archive.org/web/20160111025701/http://csipkeszegfoundation.eu/ Фондација за зачувување на унгарското културно наследство во Сик / Szék]
* [http://www.csurfolk.org/ Народен ансамбл "Csűrdöngölő"] - народен ансамбл со седиште во [[Њу Џерси]]
* [http://www.tititabor.org/ Ти Ти Табор] - Унгарски музички и танцов камп во државата [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]]
* [http://www.csipke.org/ Csipke] - унгарски музички и танцов камп во [[Мичиген]]
 
[[Категорија:Унгарски танци]]
[[Категорија:Унгарска музика]]