Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
'''Карло''' на кратко или '''Карло од Дурацо''' (1345 - 24 февруари 1386) бил крал на Неапол и титуларниот крал на Ерусалим од 1382 до 1386 како Карло III, и крал на Унгарија од 1385 до 1386 како Карло II. Во 1381, Карло го создал витезниот Орден на Бродот. Во 1383 година, тој успеал да го прими Кнежество Ахеја за смртта на Џејмс од Бо.
<br />[[Податотека:Charles_II_(Chronica_Hungarorum).jpg|мини| Чарлс како што е прикажано во ''Chronica Hungarorum'' ]]