Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

'''Карло''' на кратоккратко или '''Карло од Дурацо''' (1345 - 24 февруари 1386) бил крал на Неапол и титуларниот крал на Ерусалим од 1382 до 1386 како Карло III, и кралоткрал на Унгарија од 1385 до 1386 како Карло II. Во 1381, Карло го создал витезниот Орден на Бродот. Во 1383 година, тој успеал да го прими Кнежество Ахеја за смртта на Џејмс од Бо.
<br />[[Податотека:Charles_II_(Chronica_Hungarorum).jpg|мини| Чарлс како што е прикажано во ''Chronica Hungarorum'' ]]
[[Податотека:Arms_of_Andre_of_Hungary_and_Naples.svg|десно|мини|198x198пкс| Грб на Чарлс III од Неапол. Оружјето содржи елементи од оние на три царства: Арапските ленти на Унгарија од лево, Ерусалимскиот крст во центарот и Семето на [[Хералдичка лилија|флерт-де-лис]] на Анѓевинското кралство Неапол . Оружјето на Анжевин се [[Каденција (хералдика)|разликува]] од онa на [[Грб на Франција|Францускиотгрбот Ancienна Франција]] со црвена етикета, означувајќи ја династијата како кадетска гранка на Домот на Капе . ]]
 
== Рани години ==
Луј од Дурацо се побунил против неговите братучеди, Јоана I од Неапол , и нејзиниот сопруг, Луј Таранто во пролетта 1360, но бил поразен. {{Sfn|Goldstone|2009}} Тој исто така бил принуден да го испрати детето Чарлс како заложник на судот на кралицата Јоана I во [[Неапол]] . {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Goldstone|2009}} Откако таткото на Чарлс починал во затвор во летото 1362 година, кралицата Јоана наредила Чарлс да се третира "со сите почести поради кралското семејство и да го одржува во кралска држава". {{Sfn|Goldstone|2009}}
 
Далечниот братучед на Карло, Луј I од Унгарија , кој не бил татко на син, одлучил да го покани Карло во Унгарија. {{Sfn|Süttő|2002}} Карло дошол во Унгарија во 1364 или 1365 година. {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Engel|2001}} Кралот Луј првично планирал да организира брак меѓу Карло и Ана , којкоја бил ќерка на [[Карло IV (Свето Римско Царство)| Карло IV, светиот римски император]] . {{Sfn|Süttő|2002}} Меѓутоа, преговорите за нивниот брак биле прекинати бидејќи односите меѓу Луј I и Карло IV се влошиле. {{Sfn|Süttő|2002}} Потоа, Луј предложил брак помеѓу Карло и братучедката на Карло  Маргарет од Дурацо , која била најмладата ќерка на помладата сестра на кралицата Јоана, Марија од Калабрија . {{Sfn|Goldstone|2009}} Иако кралицата се спротивставила на бракот, [[Папа Урбан VI|папата Урбан VI]] му дал дозвола што била потребна за бракот на 15 јуни 1369 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} Нивниот брак се одржал во Неапол на 24 јануари 1370 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} {{Sfn|Süttő|2002}}
 
=== Во служба на Луј I (1371-1379) ===
== Потекло ==
 
== РеференциНаводи ==
<references />