Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Charles III of Naples“)
 
Карло на краток или Карло од Дурацо (1345 - 24 февруари 1386) бил крал на Неапол и титуларниот крал на Ерусалим од 1382 до 1386 како Карло III, и кралот на Унгарија од 1385 до 1386 како Карло II. Во 1381, Карло го создал витезниот Орден на Бродот. Во 1383 година, тој успеал да го прими Кнежество Ахеја за смртта на Џејмс од Бо.
<br />[[Податотека:Charles_II_(Chronica_Hungarorum).jpg|мини| Чарлс како што е прикажано во ''Chronica Hungarorum'' ]]
[[Податотека:Arms_of_Andre_of_Hungary_and_Naples.svg|десно|мини|198x198пкс| Грб на Чарлс III од Неапол. Оружјето содржи елементи од оние на три царства: Арапските ленти на Унгарија од лево, Ерусалимскиот крст во центарот и Семето на [[Хералдичка лилија|флерт-де-лис]] на Анѓевинското кралство Неапол . Оружјето на Анжевин се [[Каденција (хералдика)|разликува]] од онa на [[Грб на Франција|Францускиот Ancien]] со црвена етикета, означувајќи ја династијата како кадетска гранка на Домот на Капе . ]]
 
1.405

уредувања