Разлика помеѓу преработките на „Алесандро Флоренци“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| image_size = 200
| caption = Флоренци во 2014 година
| fullname = AlessandroАлесандро FlorenziФлоренци
| birth_date = {{Birth date and age|1991|3|11|df=y}}
| birth_place = [[Рим]], Италија
| nationality = {{ITA}}
| height = {{height|m=1.73}}<ref>{{cite web|url=http://www.asroma.com/en/teams/players-and-staff/alessandro-florenzi|title=Alessandro Florenzi|publisher=ASRoma.com|accessdate=13 November 2017}}</ref>
| position = [[Одбранбен играч (фудбал)|одбранбен играч]] / [[Одбранбен играч (фудбал)|десен бек]]|
| currentclub = [[A.S.{{Fb team Roma|Roma]]}}
| clubnumber = 24
| youthyears1 = 1995–2000 | youthclubs1 = Атлетијо Акилиа
| youthyears2 = 2000–2002 | youthclubs2 = [[ФК Лодиџиани Калчо|Лодиџиани]]
| youthclubs1 = Атлетијо Акилиа
| youthyears3 = 2002–2010 | youthclubs3 = {{Fb team Roma}}
| youthyears2 = 2000–2002
| years1 = 2011– | caps1 = 178 | goals1 = 22 | clubs1 = {{Fb team Roma}}
| youthclubs2 = [[ФК Лодиџиани Калчо|Лодиџиани]]
| years2 = 2011–2012 | caps2 = 35 | goals2 = 11 | clubs2 = →{{Fb team Crotone}}
| youthyears3 = 2002–2010
| nationalyears1 = 2011 | nationalcaps1 = 4 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија под 20 година|Италија 20]]
| youthclubs3 = [[ФК Рома|Рома]]
| nationalyears2 = 2011–2013 | nationalcaps2 = 18 | nationalgoals2 = 5 | nationalteam2 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година|Итлаија под 21]]
| years1 = 2011–
| nationalyears3 = 2012– | nationalcaps3 = 26 | nationalgoals3 = 2 | nationalteam3 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| clubs1 = [[ФК Рома|Рома]]
| caps1 = 178
| goals1 = 22
| years2 = 2011–2012
| clubs2 = → [[ФК Кротоне|Кротоне]]
| caps2 = 35
| goals2 = 11
| nationalyears1 = 2011
| nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Италија под 2о година|Италија 20]]
| nationalcaps1 = 4
| nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2011–2013
| nationalteam2 = [[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година|Итлаија под 21]]
| nationalcaps2 = 18
| nationalgoals2 = 5
| nationalyears3 = 2012–
| nationalteam3 = [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| nationalcaps3 = 26
| nationalgoals3 = 2
| club-update = 10 April 2018
| ntupdate = 23 March 2018
}}
 
'''Алесандро Флоренци''' ({{IPA-it|alesˈsandro floˈrɛntsi}}; роден на 11 Март 1991) е [[Италија|италијански]] професионален [[Фудбал|фудбалер]] кој настапува како играч од средниот ред или класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|одбранбен играч]] за тимот на [[ФК Рома|Рома]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим на Италија]].
 
 
== Клупска кариера ==
 
== Репрезентативна кариера ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Родени во 1991 година]]