Разлика помеѓу преработките на „Бенгалски календар“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Денес/BS/AH/AD}}
'''Бенгалски календар''' ({{lang-bn|বঙ্গাব্দ ||Baṅgābda}}) — [[месечево-сончев календар]] кој се користи во областа [[Бенгал]] на [[Индиски Потконтинент|Индискиот Потконтинент]], како национален во [[Бангладеш]] и како месен во [[Индија]] ([[сојузни држави и територии на Индија|сојузните држави]] [[Западен Бенгал]], [[Трипура]] и [[Асам]]).