Разлика помеѓу преработките на „Израелски одбранбени сили“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| minister =
| minister_title =
| commander = ГадиГенерал-полковник<br>Авив АјзенкотКохави
| commander_title = Началник на Генералштабот
<!-- Човечка сила -->
| ranks =
}}
'''Израелските одбранбени сили''' (на {{lang-he-n|צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל}}, {{Audio|He-Israeli Defense Forces.ogg|''Цва ха-Хагана ле-Израел''|help=no}}; на {{lang-ar|جيش الدفاع الإسرائيلي}}), познати и под хебрејскиот акроним '''Цахал''' ({{Hebrew|צה״ל}}) се воените сили на [[Израел]], составени од морнарицата и копнените и воздухопловните сили. Тие се предводени од Началникот на Генералштабот, т.н. Раматкал, подреден на Министерот за одбрана, на која функција од 20162019 година е генералотгенерал-полковникот ГадиАвив АјзенкотКохави. Тие се формирани во 1948 година по Израелската декларација за независност со обединување на паравојните организации како Хагана, Иргун, Лехи.
 
== Наводи ==