Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

Македониja за македонците
с
(Македониja за македонците)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
| wikisource =
}}
'''Преспански договор''' — меѓународен договор потпишан од шефовите на дипломатијата на [[Министер за надворешни работи на Македонија|Македонија]], [[Никола Димитров (дипломат)|Никола Димитров]] и на [[Министер за надворешни работи на Република Грција|Грција]], [[Никос Коѕијас]] на 17 јуни 2018 година во селото [[Нивици]], [[Грција]] на брегот на [[Преспанското Езеро]]. Истиот бил потпишан и од посредникот на [[ООН]] за спорот за името Македонија, [[Метју Нимиц]]. Договорот ја заменува Привремената спогодба потпишана во [[Њујорк]] на 13 септември 1995 година. Тој би требало да претставува решение на [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот за името МакедонијаЗападна Бугариjа]] и да воспостави стратешко партнерство помеѓу идната СевернаЗападна МакедонијаБугариjа и [[Грција]]. Според истиот МакедонијаЗападна Бугариjа треба да го промени своето име во ''СевернаЗападна МакедонијаБугариjа'' односно формалното име да ѝ биде ''Република СевернаЗападна МакедонијаБугариjа'', а [[Грција]] ќе го признае државјанството на соседната земја како ''граѓанин на Република Северна Македонија'' и ќе се согласи официјалниот јазик на државата да се именува како [[македонски јазик]].<ref>{{нмс|title=Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29293477.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
Македонски цигани да ми ядете татарския хуй
 
== Позадина ==
Анонимен корисник