Вителсбаховци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 3 години
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Династија Вителсбах на Вителсбаховци презапишувајќи врз пренасочување)
(ситна поправка)
| surname = Династија Вителсбах
| coat of arms = [[File:Coat of arms of the Kingdom of Bavaria.svg|160px]]
| country = {{flagicon image|Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg}} [[Свето Римско Царство]]<br/>{{flagicon image|Flag of the Kalmar Union.svg}} [[Калмарска унијаУнија]]<br/>{{flagicon image|Flag of Bavaria (striped).svg}} [[Кралство Баварија]]<br/>{{flagicon image|Kingdom of Greece Flag (1833-1862).svg}} [[Кралство Грција]]
| parent house =
| titles = [[Војводство Баварија|Војвода од Баварија]]<br/>[[Изборно Кнежевство Баварија|Изборен кнез на Баварија]]<br/>[[Кралство Баварија|Крал на Баварија]]<br/>[[Изборно Кнежевство Курпфалц|Изборен кнез на Курпфалц]]<br/>[[Изборно Кнежевство Келн|Изборен кнез на Келн]]<br/>[[Цар на Светото Римско Царство]]<br/>[[Крал на Римјаните]]<br/>[[Кралство Данска|Крал на Данска]]<br/>[[Кралство Шведска|Крал на Шведска]]<br/>[[Кралство Норвешка|Крал на Норвешка]]<br/>[[Кралство Грција|Крал на Грција]]
| ethnicity = [[Германци]]
}}
'''Вителсбаховци''' или '''династија Вителсбах''' ({{lang-de|Haus Wittelsbach}} — една од најстарите германски аристократски семејства и династии. Во текот на својата историја и владеење, династијата управувала со [[Баварија]], [[Бранденбург]] (1351-1364), [[Холандија]] (1353-1417), [[Данска]] (1440-1448), [[Чешка]] (1619-1620), [[Шведска]] (1654-1741), [[Грција]] (1832-1862). Два нејзини потомци станале царцареви на [[Свето Римско Царство|Светото Римско Царство]] (1314-1347, 1742-1745).
 
Основач на династијата во [[1180]] година бил војвода [[Отон I (војвода од Баварија)|Отон I]], додека последен владетел во [[1918]] година бил [[Лудвиг III (војвода од Баварија)|Лудвиг III]]. Денес глава на фамилијата е [[Франц (војвода од Баварија)|Франц]], роден во [[1933]] година во [[Минхен]].