Разлика помеѓу преработките на „Коце Крстев“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
поправка на правопис - крвавење
(поправка на правопис - крвавење)
Коце Крстев е роден во 1961 година во [[Радовиш]], [[Источна Македонија]]. Тој уште рано останува без неговите родители. Не бил женет и живеел до неговата смрт со неговата парализирана тетка која му е единствен род. Тој од почетокот на [[Воен конфликт во Македонија, 2001|воениот конфликт 2001 година]] бил активен полицаец. Во октомври 2001 година бил стациониран во [[Тетово|тетовската]] касарна. На 10 октомври 2001 година им подлегна на повредите кои ги здобил ден претходно. Според официјални информации од [[МВР]], Крстев се здобил со тешки повреди на главата откако паднал од транспортер при извршување на задача во кругот на касарната.<ref>{{cite web|date=9 октомври 2001|url=http://www.time.mk/arhiva/d1=01&m1=01&y1=1991&d2=31&m2=12&y2=2005&all=1&fulltext=1&timeup=2&show=1&q=%D0%BA%D0%BE%D1%86%D0%B5%20%D0%BA%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B2&read=b4a8c8c51f45aa4|title=Состојбата на повредениот полицаец исклучително тешка - Пукотниците продолжуваат|publisher=[[А1 телевизија|А1]]|}}</ref>
 
Инцидентот се случил наутро на 9 октомври 2001, по што повредениот полицаец бил префрлен во скопскиот Клинички Центар на Неврохирургија каде е извршена операција на главата. Полицаецот Крстев при падот се здобил со длабоки нагмечувања на мозокот, се појавило венско крварење[[крвавење]] меѓу мозочните обвивки, а се појавиле и промени на функциите на мозокот. Поради тешките повреди Коце беше приклучен на апарати. Им послегнува на повредите на 10 октомври 2001 година.
 
Погребан е на гробиштата во родното [[Радовиш]]. Коце Крстев постхумно е одликуван со [[Медал за храброст (Македонија)|медал за храброст]] од [[Претседател на Македонија|Претседателот на Р. Македонија]].<ref>{{cite web|date=7 мај 2013|url=http://www.webohrid.com/2013/05/07/posthumno-so-medal-za-hrabrost-odlikuvani-32-zaginati-pripadnici-na-mvr/|title=Постхумно, со медал за храброст, одликувани 32 загинати припадници на МВР|publisher=webohrid.com|}}</ref>