Разлика помеѓу преработките на „Ото фон Бизмарк“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{пренасочување|Бизмарк|други значења|Бизмарк (појаснување)}}
 
'''Ото Едуард Леополд фон Бизмарк-Шенхаузен''' ({{lang-de|Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen}}, {{роден на|1|април|1815}} - {{починал на|30|јули|1898}}) бил [[Прусија|пруски]] и [[Германија|германски]] [[државник]] од [[XIX век]]. Тој ја кроел и обликувал германската политика скоро 3три декадидецении.<ref>Мира Радојевиќ, Љубодраг Димиќ, Србија у Великом рати 1914 -н1918, Слово љубве - Буквибукс, Скопје, 2018, стр.46 - 48.</ref>
 
Обединувањето на Германија под пруско водство е запишано како заслуга на Ото фон Бизмарк, кого кралот [[Вилхелм I]] го назначил за генерален службеник на [[Прусија]] во [[1862]]. Следејќи ја војната против [[Австрија]] во 1866, [[Германски Сојуз|Германскиот Сојуз]] бил заменет со [[Северногермански Сојуз]] кој присобрал кон себе 17 мали германски држави под пруско водство. Победата над Франција во 1870-71 г. довела до јавување на вториот Рајх и крунисување на Вилхелм I како германски император во [[Версај]], [[Франција]]. Бизмарк останал генерален службеник како и подоцна канцелар на рајхот.