Разлика помеѓу преработките на „Ресторан“

Додадени 205 бајти ,  пред 1 година
изменета категоризација
(дополнување)
(изменета категоризација)
[[File:Tom's_Restaurant,_NYC.jpg|thumb|right|300px250px|Ресторанот на Том во [[Менхетен]]]]
[[File:The Kitchen at Delmonico's, 1902.JPG|thumb|250px|Работници во кујната на Ресторанот Делмоникос, [[New York City]], 1902]]
{{otheruses}}
[[Податотека:Куќата на Мијаците.JPG|мини|десно|250px|Етноресторанот „Куќата на Мијаците“]]
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалоци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.
 
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалоципијалаци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.
 
Во голем дел од другите јазици името за човекот кој управува со ресторанот или пак човекот во чија сопственост е ресторанот се нарекува ''[[wiktionary:restaurateur|restaurateur]]''. Збор дојден од францускиот глагол ''restaurer'', кој значи „реставрира“. Кај нас нема одредено име за оваа професија, но единствен еквивалент би бил „управник на ресторан“. Званичните [[занаетчии]] односно мајстори за готвење се нарекуваат [[готвач]]и, додека споредните готвачи и подготвителниот персонал му помагаат на главниот готвач и за разлика од него тие ја подготвуваат храната на посистематски и помалку уметнички начин.
[[Категорија:Ресторани|Ресторани]]
[[Категорија:Угостителство]]
[[Категорија:Галицизми]]