Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: af, ar, bg, bn, bs, ca, cs, da, de, el, en, eo, es, et, fa, fi, fr, fy, gl, he, hr, hu, id, it, ja, ka, kk, ko, lt, lv, ml, mn, nl, nn, no, pl, pt, ro, ru, scn, sh, simple, sk, sl, sr, stq, sv, ta, th, tk, tr, tt, uk, ur, vi, zh)
[[Слика:impressionism_monet.jpg|десно|мини|Сликите на Моне]]
'''Импресионизам''' е уметнички правец кој се развил во [[Франција|француското]] сликарство помеѓу [[1860]]. и [[1870]] године како реакција на [[Реализам (сликарство)|Реализмот]]. Неговата појава ја најавиле Англичаните [[Џон Констебл]] и [[Џ. М. В. Тарнер]] заедно со францускиот сликар [[Гистав Курбе]]. Најзначајни претставници а воедно и основоположници на Импресионизмот се француските сликари, [[Клод Моне]], [[Едуар Мане]], [[Камиј Писаро]], [[Алфред Сисле]], [[Едгар Дега]] и [[Огист Реноар]]. Германскиот импресионизам го претставуваат [[Трибнер]], [[Либерман]], [[Коринт]] и [[Злевогт]].
 
[[af:Impressionisme]]
5.394

уредувања