Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Language
|name=Киргиски јазик
|nativename={{lang|ky|Кыргызкыргыз тили}}, {{lang|ar|قىرعىز تىلى}} ''Kyrgyzkyrgyz tili''
|region=[[Киргистан]], [[Авганистан]], [[Пакистан]], [[Таџикистан]], [[Народна Република Кина|Кина]], [[Русија]] и дијаспората.
|speakers=околу 4.5 милиони
162

уредувања