Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (1991)“

нема опис на уредувањето
с
 
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
 
'''Македонски референдумот за независност''' — [[референдум]] одржан на [[8 септември]], [[1991]] година, икој резултира со прогласување на независност на [[Македонија]] од [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]].<ref>''Snežana Trifunovska, ''Yugoslavia through documents: from its creation to its dissolution''. Martinus Nijhoff Publishers, 1994.''</ref>.
:Прашањето на референдумот гласелгласело:
::1. ''Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверенисуверените држави на Југославија''?
:::ЗА ---- ПРОТИВ
 
[[Податотека:Нова Македонија за Референдумот за независност.jpg|мини|лево|180п|Насловната страница на весникот [[Нова Македонија]] посветена на Референдумот за независна Македонија]]
 
Согледувајќи ја состојбата во Југославија првиотпрвото повеќепартискиповеќепартиско македонскимакедонско парламентсобрание ја усвои [[Декларација за Независностнезависност на Република Македонија|Декларацијата за независност]] на [[25 јануари]] [[1991]] година. По што следуваше и одлуката за распишување на референдум на [[8 септември]] [[1991]]. По долги и мачни преговори во Македонскиот парламент, парламентарците донесоа одлука на референдумот да се постави прашањето:
 
'''Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија?'''
[[Податотека:Results of the Macedonian independence referendum, 1991.jpg|мини|десно|300п|Резултати од референдумот]]
 
На гласањето, според официјалните податоци, од 1.495.807 гласачи излегле 1.132.981 граѓанин со право на глас или 71,85%, а од вкупниот број граѓани кои гласале на Референдумот '''позитивно се изјасниле 1.079.308 граѓани''' односно '''95,26%''' (односно 72,16% од вкупниот број на граѓани со право на глас).<ref>[http://wwwold.sec.mk/star/arhiva/1990_Referendum/Izvestaj_za_sproveden_referendum_1990.pdf Републичка изборна комисија „Извештај за спроведувањето и резултатот од претходното изјаснување на граѓаните на Република Македонија на референдумот одржан на 8 септември 1991 година“, 2 стр.]</ref>
 
Резултатите само по себе говорат за успешноста на Референдумот. Во официјалниот извештај на Комисијата за спроведување на Референдумот се вели дека за начинот на кој беше спроведен не беа поднесени приговори или жалби поради неправилности или повреди на одредбите на Законот за републички Референдум. Комисијата ја констатираше масовноста на граѓаните со право на глас во Република Македонија кои се изјасниле "за" самостојна и суверена Македонија.
Масовен беше одзивот и на Македонците во дијаспората, во [[САД]], [[Канада]] и во [[Австралија]] каде што гласањето беше извршено предвреме, а на повеќе места е констатирано дека сите гласачи се изјасниле позитивно.
 
Во деновите пред Референдумот беа упатени повици до сите политички лидери и до граѓаните да одат да го дадат својот глас. Повикот беше прифатен од сите, освен од партиите на албанската националност кои повикаа на бојкот, тврдејќи дека [[Албанци|Албанците]] се обесправен народ. ТакаПоради тоа, граѓаните од албанска националност го бојкотираа Референдумот и одбија на демократски начин да се изрази волјата на албанското малцинство воовој Македонијареферендум.
 
== Види исто така ==
* [[Референдум во Македонија, 2004]]
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Референдуми во Република Македонија]]
[[Категорија:Историја на Македонија (1991-денес)]]
[[Категорија:Македонија во 1991 година]]
[[Категорија:Историја на Македонија]]
[[Категорија:Референдуми за независност|Македонија]]
5.897

уредувања