Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Додадени 50 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|nationalyears2 = 1996–2002 | nationalcaps2 = 70 | nationalgoals2 = 37 | nationalteam2 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
}}
'''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор: ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониран [[Германија|германски]] поранешен [[Фудбал|фудбалер,]] кој го постигнал првиот [[златен гол]] во историјата на меѓународниот фудбал за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на [[Евро 96]] , со што ја дефинира кариератасвојата штокариера и го зацврстизацврстил во меѓународниот центар на внимание.
 
Голем, силен и плоден стрелец, најчесто бил познат по своите одлични способности во воздухот, и како [[Напад (фудбал)|човек]] гол, со тоа што можел да ги долови заглавјатасите шанси за гол. <ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
 
== Клупска кариера ==
Наводи
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Римокатолички христијани од Германија]]
13.176

уредувања