Сојузничка окупација на Германија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Во последните недели во борбите во [[Европа]], силите на Соединетите Американски Држави ги надминале договорените граници за идните зони на окупација, а во некои места дури до 320 километри. Била создадена и привремена [[линија на контакти]] меѓу советските и американските сили.
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Allied occupation of Germany}}
* [http://www.worldstatesmen.org/Germany.html Post-World War II commanders/governors of Germany]
* {{Internet Archive short film|id=gov.archives.arc.36087|name=A DEFEATED PEOPLE (1946)}}
* {{Internet Archive film|id=gov.archives.arc.39159|name=Civil Affairs In Germany (1945)}}
* [http://www.ghi-dc.org/fileadmin/user_upload/GHI_Washington/PDFs/Occasional_Papers/The_Struggle_for_Germany.pdf The Struggle for Germany and the Origins of the Cold War] by Melvyn P. Leffler
 
{{Втора светска војна}}
 
[[Категорија:Окупирани територии во Втората светска војна]]