Милан Панчевски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 817 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox President
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name=Милан Панчевски
'''Милан Панчевски''' (роден на [[16 мај]] [[1935]] во [[Дебар]]) — поранешен [[Република Македонија|македонски]] и [[СФРЈ|југословенски]] висок комунистички функционер. Завршил Факултет за политички науки во [[Белград]]. Ќе остане запаметен како последен претседател на [[Сојузот на комунистите на Југославија]]. Член на [[Сојузот на комунистите на Југославија]] станал во [[1957]] година.
| image=
 
| caption=
{{Никулец за биографија}}
| nationality=[[Македонец]]
| order=13th [[Сојуз на комунистите на Југославија|Претседател на ЦК на [[СКЈ]] ]]
| term_start=17 мај 1989
| term_end=30 јуни 1990
| predecessor=[[Стипе Шувар]]
| successor=''партијата е распуштена''
| birth_date={{Birth date|1935|05|16}}
| birth_place={{роден во|Дебар}}, [[Кралство Југославија|Југославија]]
| death_date={{death date and age|2019|01|09|1935|05|16}}
| death_place={{починал во|Скопје}}, [[Македонија]]
| party=[[Сојуз на комунистите на Југославија]]
| spouse=
}}
'''Милан Панчевски''' (роден на [[16 мај]] [[1935]] во [[Дебар]] - починал на [[9 јануари]] [[2019]] година) — поранешен [[Република Македонија|македонски]] и [[СФРЈ|југословенски]] висок комунистички функционер. Завршил Факултет за политички науки во [[Белград]]. Ќе останеОстанал запаметен како последен претседател на [[Сојузот на комунистите на Југославија]]. Член на [[Сојузот на комунистите на Југославија]] станал во [[1957]] година.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Панчевски, Милан}}
[[Категорија:Комунистичка партија на Југославија]]